Výživová poradkyně Adéla Palacká radí, jak mít krásnou srst

28. Marec 2025
Výživová poradkyně Adéla Palacká radí, jak mít krásnou srst

Tato mladá a energická bytost je přední odborník na výživu v Česku. A že jich je jako máku! Vystudovala magisterský výživářský obor na ČZU v Praze, absolvovala americký kurz pod Academy of Natural Health Sciences Training Center zaměřený na téma výživy psů a koček, av roce 2024 získala osvědčení Pet Therapeutic Nutrition Coach. Její práce je jí posláním. Jak sama říká, hlavní je nekoukat na obal, ale na obsah v širším kontextu.

Výživových odborníků pro psy a kočky je v Česku jako máku.

Pojďme si říct, co vás k této práci vede a jak byla cesta trnitá? Výživových specialistů – těch opravdových – v Česku moc není. 

Má láska ke zvířatům je hlavním motorem, díky níž jsem tam, kde jsem. Plus si říkám, že co se má stát, se prostě stane. Velmi dlouhou dobu jsem si totiž myslela, že můj život se bude točit spíše kolem koní. Nicméně osud tomu chtěl jinak a vždy mi do cesty přihodil nějakou drobnou překážku a vedle ní postavil téma spojené se psy. Na náhody nevěřím, a proto byla cesta jasná. No a když jsem vysokou školu dokončila, narazila jsem na inzerát na pozici výživáře pro psy a kočky. I když to znamenalo odstěhovat se na téměř druhý konec republiky, tak jsem neváhala. Přibalila jsem psího parťáka Bentleyho (který je takový můj výživářský guru), kobylku Theu a vyrazili jsme společně vstříc novým zážitkům. Nebylo to snadné, ale nelituji toho. Práce mě opravdu baví a naplňuje.

Setkáváte se s absolutní neznalostí majitelů psů nebo to s námi Čechy co do výživy není zase tak špatné? Čtou ti lidi etikety nebo ne?

Lidi se snaží etikety číst. Jen bohužel neví, na co koukat. Podléhají marketingovým trikům a spíše koukají a hodnotí složení krmiv, než aby se zabývali analytickými složkami. Přitom jsou analytické složky při výběru vhodného krmiva pro daný faktor klíčové.

Víte, co vaše granule obsahují?

Jak tedy řešit analytické složky na etiketách?

Odpověď je složitá, protože analytické složky by měly vyhovovat potřebám psa, jeho aktivitě a zdravotnímu stavu. Ale pokud se zaměříme na nějaký základ a budeme vybírat krmivo např. pro dospělého psa v běžné aktivitě, tak by se obsah bílkovin měl pohybovat kolem 30 %, obsahu tuku 14 %, vláknina průměrně v rozmezí od 2,5 – 3,5 % a posloužil ideálně v rozmezí ne vyšší než 8 %. Poměr vápníku s fosforem v rozmezí 1:1 – 1,5:1. Pokud by vás zajímalo třeba co je „popel“, doporučila bych vám svou knihu „To je žrááádlo, aneb co do misky nasypat,“ kde se dozvíte více.

V čem ještě čeští chovatelé chybují ve stravě nejčastěji?

Například v používání pamlsků a různých doplňků. Nesprávné (nadměrné) použití pamlsků či nevhodně zvolený typ může mít vliv na obezitu, trávicí obtíže, rozhození krmné dávky, rozmlsání pejska aj. 

Jaké pamlsky byste za sebe doporučila?

U pamlsků musíte přemýšlet, k čemu je potřeba, jaký je zdravotní stav pejska a podle toho volit. Jestli chceme něco za odměnu, na chuť… Ráda doporučuji sušené pamlsky, přírodní, třeba zvěřinové tyčinky. Jsou i pro pejsky trpící nějakou potravinovou alergií, či intolerancí vhodné. Dávkujte s mírou (do 10 % z denní energetické potřeby pejska), což u 2 kg pejska může představovat klidně ¼ tyčinky na den.

Překrmit psa do obezity lze snadno i jen pomocí pamlsků.

Jak byste řekla, že je výživa pozitivní na kvalitu srsti? Poznám, že je něco špatně?

Srst a kůže, společně s trávicím traktem (kvalitou exkrementu), dokáží nejrychleji vypovědět, jak na tom náš mazlíček je. Má odpovídat plemennému standardu. A rozhodně by neměla být suchá, lámavá, matná bez lesku. Kůže by neměla být zarudlá, podrážděná, vyschlá, šupinatá. Neměli bychom na psovi pozorovat lysá místa ani lupy v srsti. Suchá kůže psy často vybízí k častějšímu drbání a pak se může majitel domnívat, že trpí např. potravinovou alergií .      

Je mi jasné, to nelze jednoznačně říct a že nelze asi konkrétně jmenovat, ale jaký způsob krmení byste chtěli jako opravdu ten nejlepší?

To je záludná otázka a bohužel na ni nedokáži jednoznačně odpovědět. protože každý pes je jiný, stejně jako je jiný jeho majitel. A právě proto se vždy snažím najít takový typ a způsob krmení, který bude vyhovovat dané chlupáčovi a jeho páníčkovi. Škody se dají napáchat jak při krmení komerčním krmivem, tak při BARFování. Například absence vhodných zvolených vitamino-minerálních doplňků mi u doma připravovaného krmiva mnohdy chybí (minimálně na tuto problematiku často narážím u konzultovaných případů). 😊

Existuje nějaký tip, co přidávat do krmení, aby byla srst zdravější a hezčí? Pejskaři obvykle vsází na lososový olej, i když už si o něm většinou nic dál nezjišťují...

Ano, na trhu je mnoho doplňků podporujících kvalitu srsti. Jsou založeny na lososovém oleji, či různých jiných olejích a tucích . Právě nedostatek tuku v krmivu, či špatný poměr mastných kyselin, může mít vliv na nevábně vypadající, suchou a lámavou srst. Vedle olejů a tuků mají vliv na kvalitu srsti a její zbarvení bílkoviny (např. fenylalanin a tyrosin hrají klíčovou roli pro vybarvení srsti). Dále nelze zapomenout i na minerální látky (zinek, měď aj.) a vitamíny (např. vitamíny skupiny B). Jen bych zde chtěla podotknout, že žádný doplněk nenahradí kvalitně vyvážené krmivo

"Žádný doplněk nenahradí kvalitně vyvážené krmivo," říká Adéla Palacká

Máte nějakou kuriózní vzpomínku ze své praxe? 

No zážitků by bylo spousty a neustále mě překvapuje, jak se člověk může každý den posouvat a objevovat něco nového. Nejčastěji vzpomínám asi na pejska Dreama, který ověřoval, zda jsem si opravdu jistá tím, že chci vstoupit na dráhu výživářského specialisty a žít svůj profesní sen. Od doby Dreama mám hubnoucí plány vypilované téměř k dokonalosti, neboť právě on dokázal ukázat všechna úskalí, která by mě předtím vlastně ani ve snu nenapadla. DREAM znamená SEN. A právě po této konzultaci mi dlouho rezonovala věta: Opravdu chceš žít svůj sen a jsi připravená?

Co dodat ke stravě na závěr?

Když vaříte jídlo s láskou, dostává úplně jiný chuťový rozměr. Užívejte společně každého okamžiku a naučte se číst psí reakce, jelikož vám nejlépe napoví, zda půjdete správným směrem (ať už se jedná o výživu, nebo úplně o něco jiného...). :)

 

Publikované   28. Marec 2025