Kvasinky v kožichu a jak na ně – bát se, či nebát?

01. Apríl 2025
Kvasinky v kožichu a jak na ně – bát se, či nebát?

Pes se drbe a už opravdu nevíte, čím to může být? Možná je spouštěčem alergie, ale ve výsledku je problém jinde – kvasinky.

Kde všude jsou kvasinky

Začíná to červenohnědými fleky v srsti, zpravidla na tlapkách. Prvními příznaky přemnožení může být i třepaní hlavou a drbání ucha, případně zánět. Olizování okolí ocasu. To jsou signály, že kvasinky se množí víc, než je zdrávo. Stává se to, když je z nějakého důvodu oslabená imunita.

Třeba u alergiků s příchodem jara. Nebo po nemoci. Nebo při setkání s nějakou bakterií po koupání v přírodě. S příchodem tepla a koupání psa v kdejaké kaluži (protože zastavit ho není jen tak). Imunita poleví a kvasinky, které žijí v trávicím traktu a uších se začnou množit. A svědit.

Mají svůj zápach

Kvasinky mají rády vlhko a teplo. Dobře se jim daří v hustém kožichu po namočení, který dlouho schne. Srst s přemnoženými kvasinkami poznáte i zblízka při čichnutí – je cítit takovým sladkokyselým zápachem. Nejčastěji se kvasinkám líbí také v meziprstí polštářků, ty si pes rád vylizuje a podporuje tak jejich množení. Kůže začne být záhy všude po těle zarudlá, tvoří se na ní hnědé skvrnky, šupinky a strupy od věčného drbání a vykusování.

Nečekejte a vyrazte na veterinu

Pokud se kvasinky rozšíří plošně v srsti (což se snadno děje, protože je pes roznáší drbáním tlapkami), začne ho svědit celý kožich. Alergie to vlastně není, běžný šampon s tím nic neudělá (namočením v běžné koupeli se celý kvasinkový proces jen podpoří). Co tedy s tím?

Je dobré zajít za veterinářem, který provede kultivaci toho, co v srsti psa žije. Možná konečně odhalíte důvod, proč se ten pes furt drbe, i když už děláte první poslední, krmíte speciálními granulemi a dáváte třeba i léky na alergii. Veterinář udělá nejspíše kožní stěry, biopsii a krevní testy, aby se povedlo stanovit účinnou léčbu. Během pár dní by měl mít výsledky.

Bohužel, vyléčení není hned

Léčba není zrovna jednoduchá. Kvasinky jsou silný protivník a boj s nimi je záležitostí několika týdnů, až měsíců. Veterinář zřejmě předepíše léky, pak je potřeba psa 2x týdně koupat v šamponu s chlorhexidinem – a poté ho vždy důkladně vysušit třeba fénem. Pomoci mohou i různé zásypy k tomu určené s kyselým pH, které kvasinky nerady. A samozřejmě je důležité podpořit imunitu, aby se organismus z přemnožení rychleji zregeneroval.

Pozor, některé léky mohou jako vedlejší účinek vyvolat u psa zvracení.

Přenáší se i na lidi?

To jsou kvasinky psí, ty na člověka nejdou. Nejběžnější kvasinky, které se pomnožují na srsti psa opravdu na lidi přenosné nejsou. Pár druhů ale nakažlivých být může, proto vždy raději nejprve navštivte veterináře, který zjistí, s kým máte tu čest. A pak se hned vrhněte do boje.

Ať máte do zimy vyhráno a na Vánoce klid. (Zpravidla v mrazivých zimních dnech nadměrná aktivita kvasinek v srsti ustává).

 

Publikované   01. Apríl 2025